top of page

Minhauzena stāsti

Izrādās, senos laikos pasaulē notikušas trakas lietas, vismaz tā stāsta pasaulslavenais melis barons Minhauzens! Iedomājieties – viņš esot lidojis uz lielgabala lodes un vairākkārt pabijis uz Mēness, kuģojis zivs vēderā un iejūdzis plēsīgu vilku, ganījis bites, nomedījis zaķi ar astoņām kājām un briedi, kuram starp ragiem aug ķiršu koks, sadzēris ar turku sultānu, apceļojis visu pasauli un piedzīvojis vēl daudz pilnīgi neticamu brīnumu.

Minhauzenam piedēvētie stāsti attiecināmi uz melu stāstu tradīciju, kuras paraugi ir sastopami gan klasiskajā literatūrā, talmuda jūdaismā un agrajos austrumu stāstījumos un kas tālāk attīstīta 15. un 16. gadsimtā Vācijā īsajos stāstos un satīriskajā dzejā. Lai arī tikai par četriem melu stāstiem ir skaidri zināms, ka Minhauzens tos patiesi ir stāstījis, dažādi autori Minhauzenam piedēvē kopumā pāri par simts stāstiem. Vieni no visplašāk pazīstamajiem stāsti ir šie:

 

*Reiz, kad bijis dziļš sniegs, Minhauzens piesējis savu zirgu pie mieta. Pa nakti sniegs nokusis un izrādījies, ka miets bijis baznīcas smaile.

*Minhauzens ķēris pīles ar auklā piesietu speķi, taču pīles pacēlušās spārnos un nesušas Minhauzenu pa gaisu.

*Minhauzens iešāvis briedim galvā ar ķiršu kauliņu, no kura izaudzis ķirškoks.

*Minhauzens saķēris vilku aiz iekšām un izmaucis ārpusi uz iekšu.

*Minhauzens nomedījis zaķi ar astoņām kājām.

*Minhauzens dabūjis savu sniegā nokritušo nazi ar lāstekā sasalušas urīna strūklas palīdzību.

*Minhauzena zirgu pāršķēluši uz pusēm aizsargvārti. Kamēr Minhauzens, to nenojaušot, ar priekšējo pusi jāj pie ūdens dzertuves, pakaļpuse pļavā izklaidējas ar ķēvēm.

*Minhauzens jājis uz lielgaballodes pāri aplenktam cietoksnim, tad pārlēcis uz otrā virzienā lidojošu lielgaballodi un tā ticis atpakaļ.

*Minhauzens kopā ar zirgu iekritis līdz kaklam staignājā, taču izvilcis pats sevi aiz bizes kopā ar visu zirgu.

*Minhauzens aizmetis sudraba cirvi uz Mēness un, lai dabūtu to atpakaļ, pa turku pupu uzrāpies līdz Mēnesim.

bottom of page